I Dzień Regionalny w naszej szkole

W piątek, 7 czerwca odbył się w naszej szkole długo wyczekiwany, bo zapowiadany już w kampanii wyborczej przewodniczącego SU, Pawła Krużla, Dzień Regionalny. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły ubrali się paradnie – powyciągali z szaf koszule, spódnice, gorsety, korale czy kapelusze, więc w szkole zrobiło się niezwykle kolorowo i swojsko.

Na zaproszenie SU odwiedziła nas kapela góralska pana Włodka Majerskiego, złożona z uczniów i absolwentów naszej szkoły, która przygrywała nam podczas całego wydarzenia. Mogliśmy posłuchać m.in. melodii z Janosika, nuty zakopiańskiej i niezwykle popularnego „Walca o życiu” a Paweł Krużel wraz z Magdą Kucharską (naszą absolwentką) zaprezentowali nam taniec góralski do akompaniamentu wspomnianej wyżej kapeli.

Na tym jednak nie koniec, przybyły także do nas niezawodne panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Długopola, które interesująco opowiedziały i zademonstrowały poszczególne elementy stroju góralskiego męskiego i żeńskiego. Na koniec przygotowały quiz dla tych, którzy słuchali uważnie nagradzając ich słodkościami. Dowiedzieliśmy się rozmaitych ciekawostek, np. po co gospodyniom były dawniej potrzebne trzy zopaski, kto nosi piórko przy kapeluszu, po co góralom taki szeroki i porządny góralski pas no i już wiemy, że trzeba zacząć solidnie oszczędzać, by móc kupić sobie kompletny strój góralski.

Pani Renata Lipkowska, która prowadziła całą imprezę przygotowała także konkurs wiedzy o gwarze i zwyczajach góralskich. Okazało się, że nasi uczniowie całkiem nieźle potrafią rozpoznać smak góralskich specjałów, takich jak oscypki, bundz, bryndza, czy korboce, których wszyscy mogliśmy skosztować dzięki uprzejmości pań Moniki Krużel oraz Anny Waksmundzkiej. Uczniowie bezbłędnie poradzili sobie także z kalamburami, w których przedstawiali typowe czynności wykonywane na co dzień na wsi. Nieco trudniejszym zadaniem okazała się znajomość typowo góralskich słów ale i z tej potyczki poszczególne grupy wybrnęły z mniejszymi bądź większymi sukcesami. Zwycięzcami konkursu okazała się klasa I i klasa VIII, które dzielnie współpracowały w jednej grupie przy rozwiązywaniu poszczególnych części quizu. Ostatecznie wszyscy zostali obdarowani słodyczami zakupionymi przez SU.

Dzień Regionalny z pewnością należy zaliczyć do udanych imprez i na zakończenie zebrani zgodnie stwierdzili, że należy ją wpisać do kalendarza szkolnych imprez, więc już teraz z niecierpliwością oczekujemy kolejnego Dnia Regionalnego w przyszłym roku.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Długopola, pana Włodka Majerskiego i jego kapeli za ubogacenie naszego Dnia Regionalnego;  pani Moniki Krużel oraz  pani Anny Waksmundzkiej za przekazanie góralskich specjałów do degustacji;  pani Renaty Lipkowskiej za prowadzenie całej imprezy, pani Urszuli Kułach za jej zorganizowanie i naszego pana Andrzeja za obsługę techniczną.

 

Autor tekstu: Agata Pawlikowska