Laboratoria Przyszłości – listopad i grudzień 2023

Listopad i grudzień 2023 to miesiące intensywnej pracy nad projektem „Laboratoria Przyszłości” w naszej szkole. Dzięki sprzętowi pozyskanemu w ramach tego projektu, lekcje informatyki, zajęcia świetlicowe i inne zajęcia stały się bardziej atrakcyjne i angażujące dla uczniów.

 

Modelowanie i druk 3D

W trakcie zajęć świetlicowych uczniowie klasy 1 korzystali z programu TinkerCad, gdzie zapoznawali się z zasadami projektowania, tworząc własne breloczki z imionami. Wspólnie z nauczycielem, ich projekty zostały wydrukowane przy użyciu drukarki 3D, co nie tylko rozbudziło kreatywność, ale także pozwoliło na praktyczne zrozumienie działania tej technologii. Ponadto uczniowie klas 5, 6 i 8 projektowali ozdoby świąteczne w ramach lekcji informatyki, które po wydrukowaniu zdobiły naszą szkolną choinkę. Podczas zajęć pozalekcyjnych w programie TinkerCad uczestnicy tworzyli modele podstawek do telefonów.

 

Programowanie i robotyka

Podczas zajęć świetlicowych dzieci z pasją zgłębiały tajniki nowoczesnych technologii, z których szczególnie fascynujące okazały się roboty mBot2. Rozpoczynając od zrozumienia budowy i działania tych robotów, uczniowie testowali gotowe programy wbudowane w roboty, by następnie eksperymentować z programem mBlock, podobnym do Scratch, umożliwiającym tworzenie programów za pomocą kolorowych bloczków. Doskonalili umiejętności modyfikacji wyglądu postaci i tła, tworząc programy kontrolujące ruch postaci oraz bezpośrednio sterujące robotami mBot2 – od dźwięku po ruch. Starsi uczniowie z klasy 6 w listopadzie rozwijali swoje umiejętności programowania blokowego, tworząc bardziej zaawansowane programy dla robotów mBot2, skupiając się między innymi na pracy z listami i zmiennymi.

 

Minecraft Education

W wyniku współpracy Ministerstwa Edukacji i Microsoftu wprowadziliśmy do naszych zajęć edukacyjną wersję gry Minecraft w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Minecraft Education to edukacyjna wersja popularnej i cenionej na całym świecie gry wideo. Propozycje zajęć opracowane przez nauczycieli z różnych stron świata umożliwiły uczniom nie tylko rozwijanie kreatywności, lecz także umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia oraz naukę poprzez zabawę. Testowaliśmy możliwości tej edukacyjnej wersji w nauce programowania blokowego oraz matematyki, co znacząco zaangażowało uczniów, pobudzając ich aktywność i zainteresowanie nauką.

 

Sprzęt fotograficzny i nagłośniający

Aparaty, lampy fotograficzne i green screen stanowiły nieodłączny element uroczystości szkolnych. Ich wykorzystanie podczas andrzejkowej zabawy czy mikołajek szkolnych pozwoliło nam tworzyć pamiątkowe i wyjątkowe zdjęcia. Sprzęt fotograficzny towarzyszył również podczas akademii z okazji 11 listopada i jasełek. Dodatkowo, podczas jasełek wykorzystano mikroporty, aby lepiej było słychać naszych aktorów.

 

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci