Świąteczny Projekt w SP Krauszów: Magia Współpracy i Dobra Serca

Już od ostatnich dni listopada nasza szkoła rozpoczęła magiczną podróż w świat świątecznych przygotowań. Całe przedsięwzięcie było owocem zgranej współpracy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz lokalnej społeczności.

Na samym początku, 6 grudnia, naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj, a dzięki hojności Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, każde dziecko mogło cieszyć się prezentami i słodkościami. Atmosfera radości unosiła się w powietrzu, co zostało zobrazowane podczas sesji mikołajkowej wykonanej sprzętem zakupionym dzięki projektowi „Laboratoria Przyszłości”.

Samorząd Uczniowski pod wodzą pań Urszuli Kułach oraz Anny Żółtek zainicjował również konkurs na najpiękniejszy świąteczny wystrój klas. Prace nad ozdobami trwały prawie cały grudzień i były owocem twórczej pracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Efekt? Baśniowo i pomysłowo udekorowane klasy, które stały się przestrzenią pełną świątecznej magii.

Nie zapomnieliśmy również o tradycyjnych szopkach. Nad przeprowadzeniem konkursu, jak co roku, czuwała pani Bogumiła Truty. Dzięki współpracy z Radami Sołeckimi i hojnemu wsparciu Sołtysów – pana Stanisława Kalaty oraz pana Andrzeja Bobka, każdy z niemal 60 uczestników szkolnego konkursu mógł otrzymać piękną nagrodę. Kilka szopek reprezentowało naszą szkołę na Gminnym Konkursie w Rogoźniku, gdzie również zdobyliśmy laury:

Antoni i Lena Długopolscy – I miejsce w kat. prace zbiorowe 0-III

Maja Mitoraj – II miejsce w kat. malarstwo na szkle 0-III

Ada Szczęch – II miejsce w kat. szopki rodzinne małe

Bartłomiej Fudalewicz – II miejsce w kat. szopki rodzinne średnie

Nasi uczniowie zaangażowali się również w szereg działań charytatywnych.  Już w ostatnich dniach listopada każda klasa otrzymała list od mieszkańca domu pomocy społecznej, w którym opisane były jego marzenia. Dzieci wspólnie z wychowawcami przy pomocy rodziców przygotowały piękne paczki, które jeszcze przed mikołajkami zostały wysłane adresatom. Całość akcji koordynowały opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu, panie Małgorzata Krzysztofek oraz Aleksandra Szuba.

Nasi uczniowie stworzyli również kartki świąteczne dla osób starszych i schorowanych z Krauszowa i Długopola, odwiedzając ich w przedświątecznym tygodniu z symbolicznymi prezentami przygotowanymi przez Parafialny Zespół Charytatywny oraz wspomnianymi wyżej kartkami. Wolontariusze pełniący jednocześnie rolę członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Krauszów, ubrani w mundury, dostarczyli nie tylko paczki, ale także uśmiech i serdeczność.

Święta budzą w ludziach najlepsze odruchy a radość sprawia nie tylko otrzymywanie prezentów, ale także, a może przede wszystkim ich dawanie, społeczność szkolna przygotowała także pudła pełne gier, zabawek, przyborów szkolnych i słodyczy dla podopiecznych Fundacji Szczęśliwe Jutro we Wróblówce, które nasi Mikołajowie zawieźli do adresatów przed Wigilią.

W przedświątecznym tygodniu każda klasa zorganizowała spotkanie wigilijne. Były to chwile radości, zabawy i wspólnego kolędowania połączone z zajadaniem pyszności przygotowanych przez rodziców.

Wszystkie klasy intensywnie przygotowywały się także do parafialnego konkursu kolęd pod czujnym okiem i uchem wychowawców oraz pani Celiny Błaszczyk. Przechodząc przez szkolny korytarz co i rusz można było ucieszyć serce pięknym śpiewem oraz grą na flecie. Co jakiś czas przebijał się także śpiew popularnych pastorałek i piosenek świątecznych w języku angielskim.

Zwieńczeniem naszego projektu było wzruszające przedstawienie jasełek, które odbyło się 21 grudnia. Jasełka przygotowane przez panią Renatę Lipkowską ze wspaniałą grą naszych uczniów, wzbogacone pięknymi kolędami zaśpiewanymi przez chórek szkolny pod kierownictwem pani Celiny Błaszczyk, nie tylko przypomniały nam historię narodzenia Pana Jezusa, ale także ukazały, że ta historia dzieje się tu i teraz, wśród nas. Całość zakończyły życzenia świąteczne i tradycyjne przełamanie się opłatkiem z ciepłą myślą o całej wspólnocie szkolnej.

Warto podkreślić, że nasz projekt to efekt nie tylko działań, ale przede wszystkim współpracy. Dziękujemy Radzie Rodziców, Samorządowi Uczniowskiemu, Radom Sołeckim wsi Krauszów i Długopole z Panami Sołtysami na czele, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP Krauszów,  Parafialnemu Zespołowi Charytatywnemu oraz wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za serce, które włożyli wspólnie w to przedsięwzięcie. Święta w naszej szkole to nie tylko czas prezentów, ale przede wszystkim czas dzielenia się z innymi i budowania wspólnoty.