Jak ważny jest czas spędzany wspólnie z dzieckiem?

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jako rodzice często zastanawiamy się, jaki prezent sprawi naszym dzieciom największą radość. Większość zabawek absorbuje uwagę dzieci tylko na chwilę, krócej niż oczekują tego rodzice. Czy może warto zamiast tego podarować dzieciom prezencję czasu?

Czas to jeden z najcenniejszych zasobów. Pęd życia sprawia, że często się spieszymy, a codzienne obowiązki przytłaczają, powodując odkładanie ważnych spraw na później. W tym wyjątkowym okresie warto zatrzymać się na moment i spokojnie przyjrzeć codziennym wyborom oraz ich długofalowym skutkom.

Wszystkie dzieci na świecie potrzebują akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, relacji opartych na szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomogą im odkrywać i rozwijać ich wewnętrzny potencjał. Potrzebują czasu spędzanego razem z rodzicami. Żadna zabawka nie zastąpi tej relacji. Obowiązki zawodowe i inne często pozostawiają rodzicom niewiele czasu na rodzinne życie. Jednakże nie chodzi o ilość spędzanego czasu z dzieckiem, lecz o jakość tego wspólnego przeżycia.

Jeśli rodzic zmusza się do zabawy z dzieckiem, a towarzyszy temu napięcie, dzieci, które są bardzo wrażliwe na nastroje i komunikację niewerbalną, szybko to wyczuwają. Dlatego warto dobrze przemyśleć, dlaczego właściwie to robimy. Czy chodzi o wspólne pieczenie ciastek na Święta? Ważne jest, abyśmy razem je przygotowali, nawet jeśli będą one nieco krzywe czy niewymownie udekorowane, nawet jeśli cała kuchnia zostanie cała w mące. Istotne jest radosne przeżywanie razem tych chwil świątecznych. Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego coś robimy. Ważne jest życie w teraźniejszości i szczerość wobec dzieci. Zanim coś zrobimy, warto się zastanowić, po co to robimy. Jeśli nie lubisz gier planszowych, możesz z dzieckiem upiec ciastka albo wspólnie zakuć gwoździe. Ważne jest, abyś wybrał coś, co sam akceptujesz, bo dziecko i tak za tobą pójdzie. Istotna jest jakość spędzanego razem czasu” (Bator, 2019).

Okres świąteczny to doskonały moment, aby zatrzymać się na chwilę i spokojnie przyjrzeć się naszym codziennym wyborom i ich rezultatom. Warto zadać sobie pytanie, jaką relację pragniemy zbudować ze swoim dzieckiem? Jak obecnie spędzamy z nim czas? W jaki sposób chcielibyśmy to zmienić?

Oto kilka pomysłów na wspólne spędzanie czasu:

  • gry, np. gry planszowe, szczególnie te, w których uczestnicy gry tworzą drużynę i mają wspólne zadanie, a nie rywalizują między sobą,
  • zabawy plastyczne, np. rysowanie, lepienie z gliny czy plasteliny albo zabawa masą solną z dodatkiem przypraw kuchennych – zawsze jest dużo śmiechu i ogrom zapachów: od kawy przez pieprz, majeranek do rozmarynu,
  • układanie klocków LEGO,
  • czytanie książek, wspólne wymyślanie opowiadań,
  • wspólne gotowanie,
  • wyjście do kina, do restauracji, zabawy w terenie,
  • spacery, wyjście na zakupy;
  • wspólne nicnierobienie i leniuchowanie.

Źródła:

  1. https://dziecisawazne.pl/dziecko-potrzebuje-wspolnego-spedzania-czasu/
  2. Bator J., Przepis na zdrowie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2009.