Laboratoria Przyszłości – czerwiec 2023

Za nami kolejny miesiąc intensywnych i pełnych fascynujących zajęć w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Czerwiec był pełen aktywności, podczas których wykorzystano sprzęt pozyskany w ramach tego innowacyjnego programu. Dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach, odkrywać nowe technologie i tworzyć niezwykłe projekty.

Jednym z najciekawszych zajęć, które odbyły się w czerwcu, było drukowanie 3D. Uczniowie klas drugich i szóstych mieli okazję zapoznać się z programem TinkerCad i nauczyć się tworzyć modele 3D. Efektem tych lekcji są piękne breloczki zaprojektowane przez samych uczniów. Prace uczniów klasy szóstej można już podziwiać na gazetce tematycznej na korytarzu szkolnym, a we wrześniu trafią one do autorów. Natomiast już za kilka miesięcy planuje się wydrukowanie projektów klasy drugiej, co wzbudza ogromne zainteresowanie i niecierpliwość wśród uczniów. Nic nie jest w stanie zrównać się z radością, jaką przynosi zobaczenie i dotknięcie efektu swojej własnej pracy.

Zaprojektowano i wydrukowano również breloczki w formie tarcz szkolnych, które stały się wyjątkowym upominkiem dla odchodzących ósmoklasistów.

Programowanie robotów mBot2 to kolejna fascynująca przygoda, która spotkała uczniów klas drugich i czwartych. Przez cały czerwiec uczniowie uczyli się programować roboty w dedykowanym programie mBlock. Podczas zajęć tworzyli programy umożliwiające sterowanie robotami za pomocą klawiatury i przycisków wbudowanych w CyberPi. Dodatkowo stworzyli grę, która pozwoliła im sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Drugoklasiści eksperymentowali również z funkcjami dyktafonu oraz czujnika dźwięku i światła, co dostarczyło im mnóstwo radości i zaangażowania.

Na zajęciach pozalekcyjnych również programowano robota mBot2, dla którego utworzono specjalny program, który pełnił rolę kalkulatora matematycznego. To nie tylko rozwijało umiejętności programistyczne uczniów, ale także pomagało im lepiej zrozumieć matematykę w praktyczny sposób.

Nie zabrakło także zajęć związanych z tworzeniem i montażem filmów. Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję nauczyć się nagrywać filmy za pomocą profesjonalnych narzędzi, takich jak gimbal i aparat z możliwością nagrywania oraz tło green screen. Siódmoklasiści pracowali nad nagrywaniem reklam na podstawie wcześniej przygotowanych scenariuszy. Natomiast ósmoklasiści nagrywali film, który został wykorzystany podczas zakończenia roku szkolnego. Montaż filmu odbył się przy użyciu programu Canva. Te zajęcia nie tylko rozwijały kreatywność i umiejętności techniczne uczniów, ale także pozwoliły im wyrazić siebie i pożegnać się ze szkołą w niezwykły sposób.

Kolejnym niezwykłym doświadczeniem było wyjście na plener, podczas którego uczniowie klasy siódmej uczyli się podstaw obsługi aparatu fotograficznego. W czasie spaceru poznawali tajniki fotografii, wykonując przy tym niezwykłe zdjęcia widoków. To było dla nich nie tylko świetne doświadczenie, ale także okazja do odkrywania piękna otaczającego ich świata.

W programie Laboratoria Przyszłości nie zabrakło również interaktywnej technologii w postaci okularów VR. Uczniowie klas piątych i szóstych mieli okazję przenieść się w wirtualny świat i zgłębić tajniki geometrii. Dzięki okularom VR mogli przyglądać się graniastosłupom, analizować ich właściwości, liczyć ściany, krawędzie i wierzchołki tych brył. Taka forma zajęć była niezwykle atrakcyjna dla naszych uczniów i pozwoliła im na interaktywną naukę.

Aparat i mikroporty, które zostaliśmy obdarowani w ramach programu Laboratoria Przyszłości, były nieodłącznymi elementami licznych wydarzeń w czerwcu. Uwieczniły one takie ważne momenty, jak Dzień Dziecka, gminne zakończenie roku szkolnego i zakończenie roku szkolnego. Aparat towarzyszył nam nie tylko przez cały czerwiec, ale przez cały rok szkolny, dokumentując wszystkie nasze szkolne wydarzenia. Natomiast mikroporty były niezastąpione podczas występów, zapewniając doskonałą jakość dźwięku i umożliwiając lepsze słyszenie naszych utalentowanych uczniów.

Czerwiec był pełen aktywności związanych z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności, eksperymentować i tworzyć coś wyjątkowego. Teraz przed nami dwa miesiące wakacji, a po nich, we wrześniu, kontynuacja tej inspirującej przygody. Czekamy z niecierpliwością na kolejne fascynujące projekty i wyzwania, jakie przyniesie nowy rok szkolny.

 

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci