Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

27 kwietnia 2023 roku był wyjątkowym dniem dla naszej szkoły, ponieważ odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie i nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić ten ważny dzień dla naszej Ojczyzny.

Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas V-VIII zaprezentowali część artystyczną, w której przypomnieli najważniejsze wydarzenia historyczne naszego kraju. Była to doskonała okazja do refleksji nad przeszłością, pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z bycia Polakiem.

Podczas występu, uczniowie zaprezentowali recytacje wierszy oraz zaśpiewali piosenki patriotyczne. Szczególną postacią podczas występu był król Jan Kazimierz, w którego wcielił się Paweł Krużel – uczeń klasy VII. W trakcie swojego występu Paweł przypomniał wszystkim zgromadzonym o lwowskich ślubach Jana Kazimierza Wazy, który to przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył kraj jej opiece i obrał za Królową Korony Polskiej, powierzając jej opiece mieszkańców Rzeczypospolitej. Dzięki temu uczniowie zrozumieli, że 3 maja obchodzimy nie tylko rocznicę uchwalenia konstytucji, ale również uroczystość Marii Panny Królowej Polski.

Na zakończenie, Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym uczniom, nauczycielom i gościom za przybycie oraz wskazała na wagę historyczną tego wydarzenia. Scenariusz przedstawienia przygotowali nasi szkolni historycy – p. Adam Błaszczyk i p. Zofia Strama, a oprawą muzyczną zajęła się p. Celina Błaszczyk.