Laboratoria Przyszłości – kwiecień 2023

W dzisiejszych czasach wiedza z dziedziny informatyki i elektroniki jest niezwykle ważna, a umiejętność programowania i obsługi nowych technologii to już konieczność. Dlatego też w naszej szkole prowadzimy zajęcia, na których wykorzystujemy sprzęt pozyskany w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W kwietniu w ramach programu skupiliśmy się na programowaniu mikrokontrolerów oraz wydruku modeli 3D przygotowanych przez uczniów.

Ósmoklasiści na lekcjach informatyki poznawali podstawy elektroniki i programowali płytkę Arduino Uno, która umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami elektronicznymi. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi elementami elektronicznymi, takimi jak dioda czy rezystor, oraz zasadą działania mikrokontrolerów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ te urządzenia są obecne w wielu urządzeniach codziennego użytku, począwszy od sprzętu AGD, zabawek, a kończąc na samochodach i telefonach.

Programowanie mikrokontrolerów jest jednym z najważniejszych elementów dzisiejszej technologii, dlatego też nasi uczniowie poznają podstawy programowania płytki Arduino Uno w dedykowanym programie Arduino IDE. Kod programu tworzy się w oparciu język tekstowy C/C++, który dzięki uproszczonej strukturze umożliwia programowanie nawet początkującym osobom. Uczniowie klasy ósmej już mają małe doświadczenie w programowaniu tekstowym w języku C++, dlatego też łatwiej jest im odnaleźć się w kodzie programu i poddać go modyfikacji. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się podstawowego programowania i sterowania światłem diody, co stanowi dobry początek ich nauki programowania mikrokontrolerów. Przed nami kolejne lekcje, na których chcemy wykorzystać pozostałe elementy zestawu Arduino m.in. czujniki światła i ruchu, wyświetlacz LCD.

Piątoklasiści z kolei na przełomie stycznia i lutego uczyli się projektowania modeli 3D w programie TinkerCad. W kwietniu udało nam się w końcu wydrukować modele, które zaprojektowali. Dla uczniów było to ogromne osiągnięcie i powód do dumy. Wydrukowane przez nich modele – breloczki imienne, niedługo trafią do ich rąk.

 

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci