Dzień Bezpiecznego Internetu

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI 2023) w naszej szkole w lutym i marcu przeprowadzono szereg zajęć, których celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Zajęcia były dostosowane do wieku dzieci i ich poziomu doświadczenia w korzystaniu z sieci.

Uczniowie klasy I w ramach akcji DBI mieli zajęcia z Seciakami na temat „Poznaj bezpieczny Internet”. Seciaki to bohaterowie interaktywnych gier edukacyjnych, którzy uczą dzieci o bezpieczeństwie w sieci. Dzięki temu, dzieci poznają zagrożenia i sposoby ich uniknięcia.

Uczniowie klasy IV na lekcjach informatyki omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, korzyściach i zagrożeniach płynących z korzystania z sieci. Następnie opracowywali plakaty promujące bezpieczne zachowania w sieci. Ta forma pracy pozwoliła uczniom na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce i podzielenie się nią z innymi.

Uczniowie klasy V mieli zajęcia na temat „3… 2… 1… Internet!” , które skupiały się na zagrożeniach związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje może mieć udostępnianie prywatnych informacji w sieci oraz jakie zachowania mogą pomóc w uniknięciu niebezpieczeństw.

Klasy VI, VII i VIII miały lekcję według scenariusza „Przygody Fejsmana”. Fejsman to postać komiksu, która uczy młodzież, jak unikać niebezpieczeństw w sieci. Dzięki tej lekcji uczniowie nauczyli się, jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych, jak rozpoznać oszustwa internetowe i jak chronić swoje dane osobowe. Podczas zajęć skupiono się na zagrożeniach związanych z cyberprzemocą, wykorzystywaniem zdjęć i filmów w Internecie oraz innymi niebezpiecznymi zachowaniami w sieci.

Materiały edukacyjne, które zostały wykorzystane na zajęciach, zostały opracowane i udostępnione przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Dzięki temu, zajęcia były dostosowane do wieku uczniów i zapewniły im praktyczną wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej w Krauszowie był doskonałą okazją do rozwijania świadomości uczniów na temat korzystania z sieci w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Dzięki takim inicjatywom, młodzież zyskuje nie tylko praktyczną wiedzę, ale również umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym.