Laboratoria Przyszłości – luty 2023

Laboratoria Przyszłości to innowacyjny program realizowany przez naszą szkołę, który ma na celu rozwijanie umiejętności uczniów z różnych dziedzin, takich jak fotografia, grafika komputerowa, modelowanie 3D czy programowanie. W lutym uczniowie mieli tylko dwa tygodnie na realizację programu, jednak udało nam się zrealizować wiele ciekawych i inspirujących zajęć.

W klasach VI i VII uczniowie rozwijali swoje umiejętności w zakresie grafiki komputerowej i fotomontażu, co pozwoliło im na stworzenie oryginalnych projektów. Dzięki temu mogli rozwijać swoją kreatywność, a także poznać podstawy grafiki komputerowej. Siódmoklasiści mieli za zadanie dodać do swoich fotomontaży animację, co stanowiło dodatkowe wyzwanie, ale i satysfakcję z osiągnięcia efektu końcowego. Szóstoklasiści natomiast w programie GIMP wycinali fragmenty zdjęć i wklejali je na różne tła. Zadanie to wymagało dużej cierpliwości i precyzji, ale pozwalało na zdobycie nowych umiejętności z zakresu grafiki komputerowej i przeróbki zdjęć.

Piątoklasiści podczas lekcji informatyki poznawali podstawy modelowania 3D i realizowali własne pomysły. Efektem ich pracy będą interesujące projekty oraz imienne breloczki, które wydrukujemy na drukarce 3D. Dzięki temu uczniowie zetknęli się z nowoczesną technologią druku 3D oraz rozwijali swoje kreatywne umiejętności.

W klasie II uczniowie mieli okazję poznać budowę i zasadę działania drukarki 3D, a także obserwować proces wydruku. Dzięki temu mieli okazję zrozumieć, jak działa ta nowoczesna technologia i jak można z niej korzystać w praktyce. Efektem końcowym zajęć są trzy wydruki modeli gekonów, które to będą jedną z nagród w konkursie czytelniczym.

Nie tylko lekcje informatyki, ale także matematyki stały się bardziej interaktywne dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Uczniowie klasy VIII przenieśli się w wirtualny świat za pomocą okularów VR, gdzie na platformie ClassVR mogli oglądać trójwymiarowe bryły – ostrosłupy oraz rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną. Dzięki temu mieli okazję rozwijać swoje umiejętności w zakresie matematyki i przestrzeni.

Na zajęciach pozalekcyjnych z kolei, uczniowie pracowali z zestawem Arduino, budując model sygnalizacji świetlnej. To nie tylko szansa na naukę podstaw elektroniki i programowania, ale także ćwiczenie umiejętności manualnych.

Wszystkie zajęcia w ramach programu Laboratoria Przyszłości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy z zapałem uczestniczą w nich i rozwijają swoje umiejętności. Dzięki temu programowi uczniowie mają szansę poznać nowoczesne technologie i przygotować się do przyszłości, która będzie opierać się na innowacyjnych rozwiązaniach.

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci