Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dnia 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

My również nie zapomnieliśmy o tak ważnym dniu i o edukacji prozdrowotnej w tym zakresie. Nasza kadra pedagogiczna przeprowadziła zajęcia profilaktyczne w klasach, oraz gazetkę dydaktyczno-informacyjną dotyczącą tak ważnego tematu jak depresja.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jest chorobą przewlekłą, nawracającą i zagrażającą życiu. Dziecko które cierpi na depresję może być traktowane przez najbliższe otoczenie jako leniwe, wiecznie niezadowolone, czy smutne. Rodzice próbują motywować swoje dzieci cierpiące na depresję mówiąc: „jakie ty możesz mieć problemy”, „nie przesadzaj inni mają gorzej”, „weź się w garść” – pamiętajmy to nie pomaga tylko szkodzi.

Jeżeli objawy depresyjne (smutek, przygnębienie, gorsze samopoczucie, żal, frustracja, płaczliwość) mają takie nasilenie, że utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie w domu, w szkole, w grupie rówieśniczej i utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy zgłosić się po fachową pomoc.

Pomoc dziecku zaczyna się od zrozumienia i uznania jego choroby jako poważnego stanu.

Leczeniem depresji zajmują się psychiatrzy, lecz pierwszej pomocy udzielić może również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, czy psycholog. Pamiętajmy, że w przypadku szybkiego nasilenia depresji i wystąpienia myśli samobójczych należy pilnie zgłosić się do specjalisty psychiatrii.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wspólnie z dzieckiem krótkiego filmiku, który ukazuje istotę depresji.

Miałem czarnego psa wabił się depresja – YouTube

Z poważaniem

Anna Żółtek pedagog szkolny

Aleksandra Szuba pedagog specjalny