Wycieczka wychowawczo-profilaktyczna do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie

Dnia 1 marca bieżącego roku uczniowie klas VII i VIII pod opieką Pani pedagog Anny Żółtek oraz polonistki Pani Heleny Średniawy uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa. Wyjazd ten zorganizowany został w ramach realizacji szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego.

Pierwszym punktem na trasie wycieczki była wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 w Krakowie. Podczas wizyty uczniowie obserwowali, jak pracują operatorzy na stanowiskach i byli świadkami procesu odbierania połączeń telefonicznych od osób dzwoniących pod wspomniany numer. Mieli także możliwość nauczenia się odpowiedniego reagowania w sytuacjach awaryjnych, ćwicząc na stanowiskach w sali szkoleniowej. Później odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu ratownika medycznego. Celem tych wszystkich działań było zaszczepienie w młodzieży odpowiedzialności oraz kształtowanie umiejętności, dzięki którym w sytuacji zagrożenia można uratować czyjeś zdrowie i życie.

Następnie po krótkim spacerze ulicami Krakowa uczniowie udali się autokarem do Myślenic, gdzie w kinie „Muza” obejrzeli film „Cudowny chłopak. Biały ptak”. Ta poruszająca opowieść o prawdziwym człowieczeństwie, empatii i tolerancji z pewnością może być cennym źródłem inspiracji dla współczesnej młodzieży.

Po uczcie dla ducha w drodze powrotnej był jeszcze przystanek na posiłek, czyli coś dla ciała. W dobrych nastrojach, pełni refleksji i wrażeń uczniowie wrócili do domu.

 

 

Autor tekstu: Helena Średniawa