Laboratoria Przyszłości – styczeń-luty 2024

W styczniu i lutym br. nasza szkoła prężnie działała w ramach programu Laboratoria Przyszłości, który przyniósł nam dostęp do najnowocześniejszego sprzętu oraz otworzył drzwi do niezwykłych możliwości edukacyjnych. Dzięki wykorzystaniu aparatu fotograficznego, lamp fotograficznych, tła green screen, drukarki 3D, mikroportów oraz okularów VR – nasze laboratoria tętniły życiem, zapewniając uczniom niezapomniane doświadczenia.

W styczniu kontynuowaliśmy naszą przygodę z drukiem 3D, drukując ozdoby świąteczne zaprojektowane przez uczniów klasy piątej. Gotowe modele zdobiły naszą szkolną choinkę, a po zakończeniu świątecznego okresu trafiły do autorów projektów, by mogli cieszyć się ich własnymi dziełami.

Nie tylko tworzyliśmy ozdoby świąteczne – uczniowie klas 2 i 8 mieli okazję zaprojektować walentynkowe breloczki przy użyciu programu TinkerCad. Ich projekty zostały następnie wydrukowane za pomocą naszej drukarki 3D, dodając osobisty akcent do święta zakochanych.

Luty był również miesiącem, w którym skupiliśmy się na bezpieczeństwie w sieci, obchodząc Dzień Bezpiecznego Internetu. Wykorzystując platformę Minecraft Edu, uczniowie nie tylko bawili się, ale też uczyli się o odpowiedzialnym korzystaniu z internetu. Ta innowacyjna metoda nauczania została przyjęta entuzjastycznie przez naszych uczniów.

Minecraft Edu okazał się również doskonałym narzędziem do nauki programowania blokowego. Lekcje w formie Escape Room w świecie Minecraft nie tylko rozwijały umiejętności programistyczne, ale także stymulowały kreatywność i logiczne myślenie naszych uczniów.

W ramach zajęć z informatyki, uczniowie drugiej klasy pracowali z programem mBlock, programując roboty mBot za pomocą specjalnych bloków. Od sterowania za pomocą klawiatury, po tworzenie własnego dyktafonu – uczniowie byli zaangażowani w każdy etap procesu, czerpiąc radość z tworzenia i eksperymentowania.

Nasza szkoła aktywnie uczestniczyła również w życiu społeczności lokalnej. Uczniowie wystąpili z przedstawieniem jasełkowym, wykorzystując mikroporty dostarczone przez Laboratoria Przyszłości. Było to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także okazja do wykorzystania nowoczesnej technologii w praktyce.

Na zakończenie karnawału, Samorząd Uczniowski zorganizował wspaniałą zabawę karnawałową. Jedną z atrakcji był fotościanka, gdzie uczniowie mogli uwiecznić wspólne chwile. Dzięki sprzętowi fotograficznemu i obróbce zdjęć w programie Canva, stworzyliśmy niezapomniane wspomnienia z tego wyjątkowego wydarzenia.

W lutym odwiedził nas przyrodnik Daniel Urbaniak, który wzbogacił naszą wiedzę o świecie przyrody. Uczniowie klasy V przenieśli się przy pomocy okularów VR w magiczny świat, gdzie mogli obserwować latającego orła i białego misia polarnego. To niezapomniane doświadczenie zmotywowało naszych uczniów do dalszej eksploracji natury i nauki.

Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, nasza szkoła nie tylko integruje najnowsze technologie w procesie edukacyjnym, ale także rozwija kreatywność i umiejętności naszych uczniów, przygotowując ich do wyzwań przyszłości.

 

#LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci

 

Autor tekstu: Urszula Kułach