Żywa lekcja historii

15 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym spektaklu, który przeniósł ich w głąb burzliwych wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości. „Żywa lekcja historii”, przygotowana przez Agencję Artystyczną ATENY, stała się niepowtarzalną podróżą przez karty naszej przeszłości.

Spektakl odsłonił kartę historii od XVIII wieku aż po doniosłe wydarzenie – odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku. Wczuwając się w role bohaterów tamtych czasów, uczniowie przeżywali losy rozbiorów Polski, epoki Napoleona, dziejów legionów polskich oraz powstań listopadowego i styczniowego. Nie zabrakło również ważnych momentów, takich jak I wojna światowa czy powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga.

Była to nie tylko podróż przez strony podręczników historycznych, ale także spotkanie z kostiumami, bronią i rekwizytami tamtego okresu, które pozwoliły uczniom przenieść się w czasie. Występy zaproszonych aktorów oraz sceny inscenizowane przez samych uczniów stworzyły niepowtarzalny klimat, który obudził wyobraźnię i umożliwił lepsze zrozumienie dawnych wydarzeń.

W trakcie spektaklu, uczniowie mieli okazję wcielić się w postacie historyczne, takie jak Piłsudski, kosynier czy Napoleon, odkrywając tym samym swoje talenty aktorskie. Było mnóstwo śmiechu, zaangażowania i pasji w odtwarzaniu tych wyjątkowych postaci.

Na scenie swoje role odegrali:

  • Dominik Łabuda jako kosynier
  • Natalia Dorula jako Napoleon
  • Rafał  Jachymiak jako Legionista Polski
  • Natalia Kanaj jako żołnierz armii pruskiej
  • Ania Ujwary jako żołnierz armii rosyjskiej
  • Karol Derendal w roli Józefa Piłsudskiego

„Żywa lekcja historii” nie tylko ożywiła strony naszej przeszłości, lecz również zachęciła do refleksji nad tym, jak wiele trudu, poświęcenia i determinacji przyczyniło się do odzyskania niepodległości.