Wycieczka do Zakopanego

Wreszcie nadeszła ta długo oczekiwana chwila – wycieczka do stolicy Tatr.

Dnia 13 czerwca 2023 roku uczniowie klasy IV i V wraz z wychowawczyniami wybrali się na kolejny wspólny wypad do Zakopanego. Podróż trwała około 40 minut. Najpierw wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Polanę Szymoszkową, a następnie udaliśmy się do Parku Linowego. Park oferuje kilka tras z przeszkodami dla dorosłych i dzieci rozpiętych w różnych wysokościach nad ziemią. Prawie wszyscy pokonali trasy dostosowane do ich wieku. Przed tym wyzwaniem obowiązkiem każdego uczestnika było przejście krótkiego szkolenia z instruktorem na temat korzystania z parku i zasad bezpieczeństwa. Przejście tych tras wywołało wiele niezapomnianych wrażeń i emocji oraz było doskonałą lekcją wychowania fizycznego. Niektórzy wykazali się niesamowitą odwagą i samozaparciem. Dużą atrakcją była również ścianka wspinaczkowa. Niektórzy pokonali własne ograniczenia związane z lękiem wysokości. Parę osób pokonało ją błyskawicznie. Podziwialiśmy ich niesamowitą sprawność.

Na Gubałówce zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, podziwiając fantastyczny widok na Tatry.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był stary kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i Pęksowy Brzyzek, czyli Cmentarz Zasłużonych. Przy wejściu na tablicy informacyjnej przeczytaliśmy dający wiele do myślenia cytat: „Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Zrozumieliśmy to jako wezwanie do zachowania w pamięci tych, co odeszli. Dowiedzieliśmy się , kto tam spoczywa, m.in. Kornel Makuszyński – pisarz; Kazimierz Przerwa – Tetmajer – poeta, pisarz; sławni sportowcy: Bronisław Czech, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna.

Podczas naszej wizyty w stolicy Tatr mogliśmy oglądać wspaniały widok na Giewont z Krupówek ( najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem).

Wycieczkę zakończyliśmy wypadem do restauracji McDonald’s i wspólnymi zabawami na placu zabaw.

Dzięki naszej wycieczce mogliśmy się przekonać, że godne zobaczenia i zwiedzenia miejsca i zabytki wcale nie muszą leżeć na drugim końcu Polski czy Europy. Wokół nas jest tyle wspaniałych miejsc, do których można dotrzeć w krótkim czasie i małym nakładem kosztów.