Programowanie dla każdego – Code Week 2022

Nasza szkoła już po raz piąty wzięła udział w jubileuszowej  inicjatywie promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród osób w każdym wieku – Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Wydarzenie CodeWeek  to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują między sobą, aby zorganizować największą liczbę wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku obchodzimy 10 lecie.

W dniach 27 i 28 października uczniowie klas V, VII i VIII na lekcjach informatyki pracując w grupach opracowywali i kodowali za pomocą języka blokowego w programie mBlock, bliźniaczo podobnym do Scratch,  dwupoziomową jesienną grę w oparciu o scenariusz z podręcznika do informatyki „Teraz bajty” wyd. Migra. Przygotowanie gry składało się z kilku etapów:

  • Opracowanie planu pracy przez poszczególne zespoły.
  • Przydzielenie zadań dla poszczególnych osób z zespołu.
  • Przygotowanie tła dla gry w programie graficznym lub pobranie darmowej grafiki odpowiedniej do tematyki.
  • Wybór bohaterów gry oraz dodatkowych postaci.
  • Przygotowanie skryptów dla poszczególnych elementów gry.
  • Testowanie gry i ewentualna poprawa błędów.

 

Natomiast szóstoklasiści programowali roboty edukacyjne mBot2 pozyskane w ramach Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Roboty towarzyszą klasie VI na lekcjach informatyki już od dwóch miesięcy. Tym razem uczniowie w programie mBlock przygotowali krótkie programy, które umożliwiły robotom nagrywanie dźwięków  oraz  przeistoczenie ich czujniki światła i dźwięku – efekty można było zobaczyć na wyświetlaczu CyberPi w postaci wykresu liniowego.  Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.

 

 

Wydarzenie Code Week pokazuje, że kodowanie to świetna okazja do ćwiczenia umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia i do rozwijania kreatywności. To również wspaniały sposób na naukę poprzez zabawę.

 

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci