Nasza szkoła już po raz piąty wzięła udział w jubileuszowej inicjatywie promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród osób w każdym wieku – Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Wydarzenie CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują między sobą, aby zorganizować największą liczbę wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku obchodzimy 10 lecie.
W dniach 27 i 28 października uczniowie klas V, VII i VIII na lekcjach informatyki pracując w grupach opracowywali i kodowali za pomocą języka blokowego w programie mBlock, bliźniaczo podobnym do Scratch, dwupoziomową jesienną grę w oparciu o scenariusz z podręcznika do informatyki „Teraz bajty” wyd. Migra. Przygotowanie gry składało się z kilku etapów:
- Opracowanie planu pracy przez poszczególne zespoły.
- Przydzielenie zadań dla poszczególnych osób z zespołu.
- Przygotowanie tła dla gry w programie graficznym lub pobranie darmowej grafiki odpowiedniej do tematyki.
- Wybór bohaterów gry oraz dodatkowych postaci.
- Przygotowanie skryptów dla poszczególnych elementów gry.
- Testowanie gry i ewentualna poprawa błędów.
Natomiast szóstoklasiści programowali roboty edukacyjne mBot2 pozyskane w ramach Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości. Roboty towarzyszą klasie VI na lekcjach informatyki już od dwóch miesięcy. Tym razem uczniowie w programie mBlock przygotowali krótkie programy, które umożliwiły robotom nagrywanie dźwięków oraz przeistoczenie ich czujniki światła i dźwięku – efekty można było zobaczyć na wyświetlaczu CyberPi w postaci wykresu liniowego. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.
Wydarzenie Code Week pokazuje, że kodowanie to świetna okazja do ćwiczenia umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia i do rozwijania kreatywności. To również wspaniały sposób na naukę poprzez zabawę.
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci