Sprawozdanie klasy VIII ze spektaklu „Zemsta”

Dnia 28 marca 2022 roku wraz z klasą siódmą obejrzeliśmy spektakl „Zemsta” – inscenizację komedii Aleksandra Fredry.

Sztuka była wystawiona w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu przez profesjonalnych aktorów Teatru „Cracovia” z Krakowa. Zgasły światła i rozpoczęło się przedstawienie, którego reżyserią zajęła się pani Anna Kasprzyk. Akcja toczy się na wsi. Cześnik Raptusiewicz jest szlachcicem i właścicielem połowy zamku. Druga połowa należy do Rejenta Milczka. Obie części zamku oddziela mur, który jest zniszczony. Rejent wysyła więc murarzy, aby go naprawili. Cześnik wpada w szał i tak wybucha wojna między nimi, która trwa przez większość spektaklu. Klara jest bratanicą Cześnika. Bardzo kocha Wacława, który jest synem Rejenta. Niestety nie mogą się spotykać, bo ich opiekunowie prowadzą ze sobą wojnę.

Papkin jest ich mediatorem, dzięki niemu mogą kontaktować się ze sobą. W międzyczasie Cześnik chce poślubić Podstolinę, która wydaje się zamożną wdową, rzeczywistość jest jednak inna. Oprócz wymienionych postaci występują jeszcze dwie, a mianowicie Dyndalski i Śmigalski. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Wacław i Klara pobierają się, a Rejent i Cześnik podają sobie rękę na zgodę.

Zachwyciła nas wspaniała gra aktorów, którzy byli ubrani w staropolskie stroje szlacheckie odpowiednio dobrane do poszczególnych postaci. Klimat epoki, w której rozgrywa się akcja, oddawała także scenografia  i poszczególne rekwizyty. Bohaterowie tej komedii różnili się od siebie wiekiem i zachowaniem, co było przyczyną powstawania wielu odmian komizmu. Przedstawienie uświetniły efekty świetlne i dźwiękowe, oddawały nastrój danej sceny.

Wartka akcja, szalone intrygi, dużo humorystycznych, ale i pouczających sytuacji zagwarantowały miłe i pożyteczne spędzenie czasu.     Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję zobaczyć przedstawienie w wykonaniu teatru „Cracovia”. Będzie to dla nas miłe przeżycie.

Kto wie, czy pani od języka polskiego zamierza pytać , kto się na kim mścił? Ciekawe, czy będziemy pisać sprawozdanie z tego spektaklu…

A, niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!

 

Uczniowie klasy VIII