Niezapomniana lekcja historii w Oświęcimiu

Długo oczekiwana wycieczka klas VII i VIII odbyła się w środę, 24 kwietnia, kiedy to niedługo po wschodzie słońca uczniowie zebrali się pod szkołą, gotowi na emocjonującą podróż w głąb historii. Mimo wczesnej godziny wszyscy wraz z wychowawcami i opiekunami pełni zapału ruszyli w drogę, by zwiedzić miejsca, które na zawsze pozostaną w ich pamięci.

Pierwszym punktem naszej podróży było nowoczesne Muzeum Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które przybliżyło nam historię regionu i losy jego mieszkańców. Zafascynowani multimedialnymi prezentacjami, poznawaliśmy dramatyczne i pełne heroizmu losy ludzi, którzy kiedyś zamieszkiwali te ziemie i niejednokrotnie ryzykowali własne życie pomagając „oświęcimiokom”, czyli więźniom obozu.

Po dwóch godzinach poświęconych poznawaniu historii mieszkańców Oświęcimia, udaliśmy się do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, symbolu największego zła, jakie ludzkość kiedykolwiek znała. Przewodniczka towarzysząca nam podczas zwiedzania opowiadała historie, w które trudno uwierzyć, że mogły mieć miejsce. Spacerując po szlakach byłego obozu koncentracyjnego i stojąc w ciszy pod ścianą śmierci wspominaliśmy ofiary nazistowskiego terroru. Znicz zapalony na ich cześć to symboliczny gest naszego szacunku i pamięci.

Zwiedzając Auschwitz-Birkenau mieliśmy okazję zobaczyć przedmioty, które wraz z marzeniami zostały odebrane ludziom przywiezionym tu wbrew ich woli. Wędrując po byłych barakach, widząc pozostałości po komorach gazowych oraz krematoriach i słuchając historii uwięzionych tutaj ludzi, zrozumieliśmy, że istotą tego miejsca jest przesłanie, by historia KL Auschwitz-Birkenau nigdy i nigdzie się nie powtórzyła.

Mimo, że wrażenia z wycieczki były trudne, są one niezapomniane i na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

Autor tekstu: Agata Pawlikowska