Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego to szczególny dzień dla wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z zasobów online. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tę inicjatywę, promując zdrowe nawyki wśród swoich uczniów.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, wspierane przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. W ramach tegorocznych obchodów, nasza szkoła podjęła szereg działań mających na celu edukację uczniów na temat bezpieczeństwa w sieci.

Uczniowie klas IV i VI brali udział w interaktywnej grze edukacyjnej opartej na popularnej platformie Minecraft Edu. Specjalnie stworzony świat „Cyberbezpieczeństwo: Nie ma jak w domu” pozwolił im na praktyczne zapoznanie się z zagrożeniami online oraz sposobami ich unikania. Dzieci miały za zadanie pokonać różne poziomy, które koncentrowały się na takich kwestiach jak rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń, ochrona prywatności czy rozpoznawanie wiarygodnych źródeł informacji w sieci.

Natomiast uczniowie klas starszych, VII i VIII, wzięli udział w lekcjach opartych na scenariuszu „Chill w realu. Moje korzyści z bycia offline”, skupiającym się na równowadze cyfrowej. Podczas tych zajęć, uczniowie zdobyli wiedzę na temat detoksu cyfrowego oraz problematycznego używania internetu, zapoznając się z pojęciami takimi jak FOMO, doomscroling, czy nomofobia. Dzięki temu, stali się bardziej świadomi wpływu nadmiernego korzystania z internetu na ich życie codzienne.

Nie zapominamy o najmłodszych uczniach. Przez cały tydzień zajęcia edukacji wczesnoszkolnej w klasie II związane były z hasłem „Bezpieczni w Internecie”. Dzięki rymowankom M. Przewoźniaka, dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zostały uświadomione, że w Internecie oprócz wartościowych treści są też „śmieci” i nie należy przyjmować wszystkiego bezkrytycznie. Na zajęciach edukacji informatycznej powstały plakaty dzięki wykorzystaniu narzędzi Painta. Nieobce są też uczniom klasy drugiej  określenia netykieta, spam, hejt oraz znaczenie emotikonów. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy z plasteliny. Dużym zainteresowaniem cieszył się Chat GPT, dzięki któremu dzieci zadawały pytania AI. Nie mniej emocji dostarczyła również możliwość zamiany tekstu w obraz z wykorzystaniem Canvy.

Obchody  Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole nie tylko dostarczyły uczniom wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu, ale również zainspirowały do refleksji nad własnymi nawykami online.

 

Autor tekstu: Urszula Kułach