11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Święto Niepodległości to nie tylko dzień, który symbolicznie łączy nas z chwilą, gdy Polska odzyskała wolność. To również okazja do refleksji nad ceną, jaką zapłacili nasi przodkowie za niepodległość oraz do wyrażenia szacunku dla tych, którzy poświęcili życie w imię Ojczyzny. W naszej szkole 10 listopada odbyła się uroczysta akademia, której celem było uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystkie klasy wzięły udział w montażu słowno-muzycznym, który rozpoczął się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego. Uczniowie, wspólnie z dyrekcją i nauczycielami, uczestniczyli również w Apelu Poległych, upamiętniając bohaterów, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Uroczystość przygotowana została przez uczniów klas młodszych i starszych pod kierunkiem p. Adama Błaszczyka i p. Celiny Błaszczyk. Podczas akademii, na scenie ożywiły się słowa najwybitniejszych polskich pisarzy, a fragmenty „Litanii Pielgrzyma” Adama Mickiewicza wybrzmiały szczególnie donośnie, przypominając nam o trudach i ofiarach, jakie ponieśli nasi przodkowie:

 

„Przez łzy i cierpienia wszystkich wygnańców i pielgrzymów polskich

Wybaw nas, Panie!

O wojnę na wolność ludów

Wybaw nas, Panie!

O wojnę powszechną za wolność ludów

Prosimy Cię, Panie!

O broń i orły narodowe

Prosimy Cię, Panie!

O śmierć szczęśliwą na polu bitwy

Prosimy Cię, Panie!

O grób dla kości naszych w ziemi naszej

Prosimy Cię, Panie!

O niepodległość, całość i wolność naszej ojczyzny

Prosimy Cię, Panie!”

 

W atmosferze wzruszenia i zadumy towarzyszyły nam również piękne pieśni oraz wiersze recytowane przez uczniów. Chociaż codzienne zgiełki życia sprawiają, że trudno nam znaleźć chwilę na refleksję, to właśnie takie wyjątkowe momenty jak Święto Niepodległości pozwalają nam zatrzymać się i przemyśleć wartość wolności oraz cenę, jaką za nią płacimy.

Montaż artystyczny w naszej szkole nie był jedynym wyrazem uczczenia tej ważnej rocznicy. Tego samego dnia uczniowie zaprezentowali swój występ także w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu, dzieląc się z szerszą publicznością duchem jedności i dumy z historii naszego kraju.

W tych doniosłych chwilach, kiedy wspólnie oddajemy hołd bohaterom i zastanawiamy się nad przeszłością, przypominamy sobie, że wolność to nie tylko dar, lecz również zadanie do pielęgnowania. Święto Niepodległości jest nie tylko świętem narodowym, ale także okazją do wyrażenia wdzięczności za to, że możemy żyć w wolnym kraju, oraz do zobowiązania się do kontynuowania dzieła naszych bohaterów dla dobra przyszłych pokoleń. Niech ta duma i szacunek towarzyszą nam zawsze, kiedy myślimy o naszej Ojczyźnie.