Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

JAK WSPIERAĆ ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI – INFORMACJE DLA RODZICÓW

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne, dlatego tak ważne jest dbanie o dobrostan psychiczny dzieci na każdym etapie  ich rozwoju. Kiedy wyposażymy nasze dzieci w umiejętności, takie jak rozwiązywanie problemów, radzenie sobie z emocjami oraz nauczmy je samoakceptacji wówczas będzie lepiej umiało pokonywać trudności życia codziennego.

Bądźcie w bliskiej relacji

Budowanie bliskiej relacji z dzieckiem rozpoczyna się już przed jego narodzinami. Na każdym etapie jego rozwoju ważne jest, aby zapewnić dziecku poczucie bliskości z rodzicami. Wyrażanie czułości jest kluczowe, ponieważ pomaga dziecku poczuć się bezpiecznie, daje mu możliwość wyrażenia swoich emocji w obecności osoby, do której jest przywiązane, oraz buduje zaufanie. Mówcie, że kochacie, rozmawiajcie i spędzajcie ze sobą czas.

Wzmacniajcie u dzieci poczucie własnej wartości

Kiedy dziecko jest świadome swojego potencjału, staje się bardziej odważne w podejmowaniu nowych wyzwań, wierzy w swoje umiejętności i podąża przez życie z pewnością siebie. Należy mówić dziecku, że jest ważne, pytajcie je o zdanie i pokazujcie, że ma ono dla was znaczenie. Spędzajcie wspólnie czas, doceniajcie jego pracę i wysiłek, a nie tylko efekt. Warto zauważać i podkreślać jego mocne strony,  prawcie komplementy. Zauważajcie trudności, z którymi się boryka, poinformujcie jak może nad nimi pracować i oferujcie swoją pomoc i wsparcie.

Bądźcie wzorem

Dziecko uważnie obserwuje swoich rodziców. Widzi, jak się rodzice zachowują, jak radzą sobie w trudnych sytuacjach i w jaki sposób wyrażają swoje emocje. Postawa i zachowanie rodziców mają istotny wpływ na to, w jaki sposób dziecko postrzega świat. Dlatego, kiedy oczekujecie od swojego dziecka pewnych zachowań, starajcie się być dla niego przykładem. Jeśli na przykład dziecko ma problemy z kontrolowaniem złości, warto zastanowić się  jak wy sami radzicie sobie z emocjami.

Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem

To bardzo ważne, aby znaleźć czas na rozmowę i utrzymywać otwarty dialog. Nie unikajcie trudnych tematów – rozmawiajcie o wszystkim. Zapytajcie dziecko o jego uczucia, słuchajcie uważnie tego, co ma do powiedzenia i okazujcie mu szacunek. Wyraźcie zrozumienie i zainteresowanie tym, co dziecko próbuje przekazać. Ważne jest, abyście zapewnili mu, że zawsze może się do Was zwrócić. Stwórzcie atmosferę, w której dziecko będzie czuło się bezpiecznie i swobodnie wyrażało swoje myśli i emocje. Poprzez rozmowę lepiej poznajemy i rozumiemy nasze dzieci, co przyczynia się do budowania silniejszej więzi.

Obserwujcie zachowanie dzieci

Osoba, która przeżywa kryzys emocjonalny, może wykazywać zmiany w swoim zachowaniu. Dlatego tak istotne jest uważne śledzenie tych sygnałów. Możemy być zaniepokojeni, gdy zauważymy takie objawy, jak: obniżony nastrój, trudności ze snem (bezsenność, uczucie ciągłego zmęczenia), nieprawidłowości w jedzeniu (np. restrykcyjne diety lub wzmożony apetyt), dolegliwości somatyczne (bóle głowy, bóle brzucha), pogorszenie wyników szkolnych, problemy w relacjach z rówieśnikami, zachowania autodestrukcyjne lub trudności w zachowaniu (np. agresja, bunt).

Korzystajcie z pomocy specjalistów

Gdy zauważycie niepokojące zmiany w zachowaniu swojego dziecka, nie zwlekajcie z szukaniem pomocy u specjalisty. Może to być psycholog, pedagog szkolny, psychiatra lub terapeuta. Wczesna interwencja procentuje bardziej efektywną pomocą. Czasem już sama rozmowa lub konsultacja z odpowiednim specjalistą może okazać się ogromnym wsparciem.