Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku był obchodzony 8 lutego. Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. BDI ma na celu nagłośnienie tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez organizowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

W tym roku szkolnym również podjęliśmy wyzwanie i zgłosiliśmy naszą inicjatywę z okazji DBI. Inicjatywa została oficjalnie zgłoszona na stronie organizatora –  Polskiego Centrum Programu Safer Internet, który tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

Z tej okazji w lutym i na początku marca uczniowie naszej szkoły omawiali tematykę związaną z bezpiecznym poruszaniem się w cyberprzestrzeni. W ramach szkolnych obchodów DBI 2022 uczniowie podczas lekcji informatyki i zajęć z wychowawcą podjęli różnego rodzaju aktywności – część klas pracowała zdalnie  za  pośrednictwem Internetu.

Uczniowie:

  • Po raz kolejny poznali zagrożenia, z którymi mogą spotkać się w internecie oraz sposoby przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom. Utrwalali zasady netykiety, dyskutowali o tym jak rani hejt, projektowali plakaty, komiksy.
  • Uczestniczyli za pośrednictwem YouTube w spektaklu „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Organizatorem wydarzenia był Państwowy Instytut Badawczy NASK. Spektakl miał na celu pomóc młodym widzom w bezpiecznym i świadomym odkrywaniu internetu oraz uświadomić jakimi zagrożeniami można spotkać się podczas korzystania z sieci.
  • Wzięli udział darmowym kursie e-learningowym pt. „Nie dla hejtu”. Kurs jest przeznaczony dla uczniów klasy VII i VIII i jest dostępny na Platformie Edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Celem kursu jest przede wszystkim zapoznanie uczestników z pojęciami hejt i mowa nienawiści oraz z konsekwencjami, jakie przynoszą te zjawiska, a także zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem.
  • Obejrzeli filmy edukacyjne: pt. „Stop cyberprzemocy” – film pochodzi ze strony sieciaki.pl, której patronuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz filmy z serii „Owce w sieci” opublikowane na stronie Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
  • Wykazali się swoją wiedzą na temat bezpiecznego internetu, rozwiązując quiz na platformie kahoot.
  • Uczniowie klasy VII od listopada podczas zajęć z wychowawcą realizują program edukacyjny „Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?” pod patronatem fundacji Uniwersytet Dzieci.

Jeśli w wyniku korzystania z internetu znajdziesz się w niebezpieczeństwie, możesz skorzystać z telefonu zaufania.

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii prac uczniów powstałych podczas DBI: