Wycieczka klas I-III na Bachledówkę i Zubrzycy

10 października uczniowie klas I-III pod opieką p. Renaty Lipkowskiej, p. Anny Skodoń, p. Celiny Błaszczyk i p. Bogumiły Czubińskiej -Truty wybrali się na wycieczkę dofinansowaną przez MEiN w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem było Sanktuarium pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na Bachledówce, gdzie Ojciec Paulin nakreślił historię powstania świątyni oraz przedstawił znaczenie tego miejsca dla błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz świętego Jana Pawła II. Dzieci miały też możliwość zaznajomienia się z pięknym góralskim wystrojem wnętrza, który nadaje kościołowi wyjątkowego charakteru. Udały się także ścieżką poświęconą pamięci kardynała, gdzie utrwaliły zdobyte wcześniej wiadomości w oparciu o zdjęcia i pisemne informacje.

Kolejnym punktem wycieczki był Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, gdzie nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Mistrz i uczeń, czyli malarstwo na szkle” oraz „Od ziarna do chleba”. Mieli również okazję poznać  warunki bytowe ludności, życie codzienne i czas świąteczny w dawnych czasach.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do restauracji „Róża” w Jabłonce, gdzie zaserwowano im dwudaniowy, pyszny i pożywny obiad.

W trakcie całej podróży, nie było mowy o nudzie. Przewodnik zapoznał dzieci z historią powstania Skałki Rogoźnickiej oraz z nazwami szczytów, które widzieliśmy za oknem autokaru. Bardzo ciekawie opowiadał o powstaniu torfowisk znajdujących się między Czarnym Dunajcem a Piekielnikiem i umilał czas różnorodnymi ciekawostkami przyrodniczymi czy historycznymi. Wycieczkę organizowało biuro podróży „BeskidyTravel”. Podziękowania należą się ks. Krzysztofowi Ryszawemu, który udzielił wsparcia organizacyjnego.