Wycieczka uczniów klas VI i VII do Kopalni Soli w Bochni

10 czerwca uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej w Krauszowie wraz z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni – jednej z najstarszych kopalni soli w Europie, której początki sięgają aż 1248 roku. Od 2013 roku kopalnia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy zabytek techniki oraz świadectwo historii górnictwa solnego.

Zwiedzanie rozpoczęło się od obejrzenia animacji poświęconej św. Kindze – patronce górników solnych. Według legendy wrzuciła ona swój pierścień do szybu kopalni na Węgrzech, który później został odnaleziony w jednej z brył soli w Bochni. To symboliczne wydarzenie stało się początkiem wydobycia soli na ziemiach polskich i wprowadziło uczniów w niezwykłą atmosferę tego historycznego miejsca.

Następnie uczestnicy, wyposażeni w kaski z lampkami, ruszyli trasą turystyczną „Solny Świadek”. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi mogli poczuć się jak prawdziwi górnicy, którzy codziennie schodzili w mrok podziemnych korytarzy. Dowiedzieli się również, że górnicy witają się tradycyjnym pozdrowieniem „Szczęść Boże”, które wypowiadali, mijając się w ciemnych korytarzach.

Trasa „Solny Świadek” to unikalna podróż w głąb ziemi, podczas której uczniowie mogli zobaczyć oryginalne komory i korytarze kopalni, podziwiać naturalne formy soli oraz poznać techniczne aspekty wydobycia. W trakcie zwiedzania mijali również podziemne kaplice, które były miejscem modlitwy, ale także pełniły rolę punktów awaryjnych, gdzie przechowywano zapasowe świece, lampy oraz wodę – niezbędne podczas ewentualnych trudności pod ziemią.

Podczas wędrówki uczniowie poznali także legendę o Skarbniku – tajemniczym duchu kopalni, który według wierzeń opiekował się górnikami. Skarbnik pomagał tym, którzy szanowali miejsce pracy i przestrzegali zasad, a karał tych, którzy byli nieostrożni lub zachowywali się nieodpowiednio. Jego obecność miała przypominać o szacunku dla pracy i niebezpieczeństwach czyhających pod ziemią.

Uczniowie dowiedzieli się również, że sól była niegdyś niezwykle cennym surowcem, nazywanym „białym złotem”. Była ważnym towarem w gospodarce i handlu, a dochody z jej wydobycia stanowiły istotne źródło finansów królewskich. Miasto Bochnia rozwinęło się właśnie dzięki tej kopalni.

Po zakończeniu trasy „Solny Świadek” uczniowie mieli zasłużoną przerwę na odpoczynek w podziemnych komorach, gdzie znajdują się m.in. boisko sportowe, plac zabaw i podziemna kawiarnia.

Po przerwie nastąpiła wyjątkowa atrakcja – podziemna przeprawa łodzią solankowym kanałem, kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi, która dostarczyła wszystkim niezapomnianych emocji. Następnie uczniowie wsiedli do podziemnej kolejki „Kuba”, nazwanej na cześć ostatniego konia pracującego w kopalni. Koń Kuba przez wiele lat pomagał w transporcie soli w podziemiach i stał się symbolem dawnej pracy górników sprzed epoki maszyn.

Wycieczka była nie tylko okazją do poznania historii kopalni, ale także do integracji i wspólnego przeżywania niezapomnianych chwil. Wszyscy uczestnicy wrócili do domu pełni wrażeń, uśmiechów i nowych doświadczeń.

 

Autor tekstu: Urszula Kułach